O tym, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie wiemy od dawna. Wciąż jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak smog wpływa na nasze zdrowie. Oprócz występowania większej liczby chorób układu oddechowego i krążenia, zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na dzieci w okresie prenatalnym, a także późniejszym.
Narażeni na smog są wszyscy. Przede wszystkim dotyka osób z chorobami układu oddechowego, osób z astmą, alergików, a także kobiet w ciąży, dzieci oraz osób starszych. Jak wynika z badań, w skali ogólnopolskiej na astmę oskrzelową choruje 6 proc. dzieci. W Krakowie prawie trzy razy tyle, bo aż 16 proc.
Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłami zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płuc, astmy i innych schorzeń. Smog drastycznie wpływa na większość niesprawności osób starszych.
Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej.
Dlatego od 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. Taką decyzję podjęli radni sejmiku województwa małopolskiego.
Ustawa antysmogowa - Dotacje
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od lipca 2017 roku. Ustawa antysmogowa niesie za sobą konieczność wymiany pieców węglowych na nowe, ekologiczne ogrzewanie. W związku z powstaniem nowych przepisów powstał również program dotacji dla osób chcących wymienić piec węglowy na alternatywny system ogrzewania np. ogrzewanie na podczerwień zasilane energią elektryczną. Z dotacji mogą skorzystać zarówno mieszkańcy, jak również przedsiębiorstwa.
Szczegółowe warunki przyznania dotacji są indywidualne dla każdej gminy, a zasady dofinansowania są stosunkowo proste.
W 2016 roku dotacja stanowiła 100% kosztów wymiany systemu ogrzewania. Natomiast w 2017 roku dotacja wyniesie już tylko do 80%, a w 2018 roku otrzymasz jedynie 60% zwrotu poniesionych kosztów.
Wnioski o dotację w Krakowie można składać :
WNIOSEK O DOTACJĘ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ
Uchwała przyjęta przez radnych sejmiku województwa małopolskiego zakłada również wprowadzenie całkowitego zakazu spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego.
Do końca 2022 roku mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy tzw. kopciuchami, będą musieli je wymienić na ekologiczne ogrzewanie. Z kolei do 2026 roku Małopolanie będą musieli wymienić kotły trzeciej, czwartej i piątej generacji.
W związku z tym poszczególne gminy również oferują różne formy dofinansowania wymiany starych pieców bądź montażu nowych ekologicznych systemów ogrzewania.
Jednym z nich jest Program dofinansowania zadań ze środków WFOŚiGW w Krakowie realizowanych przez Gminę w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego”.
Jeżeli zdecydują się Państwo na elektryczne ogrzewanie proponujemy wybrać ogrzewanie
podczerwienią. Dlaczego?
Technika daje nam co raz większe możliwości zastosowania w domu elektrycznych systemów grzewczych. Takie urządzenia potrafią być niezawodne, bezobsługowe, tanie w eksploatacji i w montażu. I najważniejsze: dzięki bilansowaniu energii wytworzonej z fotowoltaiki, możemy budować domy samowystarczalne energetycznie. Jak zatem wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie? Pompa ciepła, piec akumulacyjny, czy zwykły grzejnik elektryczny? A może ogrzewanie podczerwienią? Jeśli tak, to czy zastosować promiennik podczerwieni, czy folie grzewcze? Postaramy się pokrótce przybliżyć plusy i minusy różnych rozwiązań.
Piece akumulacyjne:
Ich idea polega na tym aby „ładować” grzejniki tańszą energią w nocy i oddawać ciepło w dzień, kiedy prąd jest droższy. Koszty eksploatacyjne i inwestycyjne są dość wysokie jak na takie rozwiązanie.
Konwektory elektryczne ( pot.: „farelki”, „olejaki”):
Są to miejscowe urządzenia grzewcze, których zadaniem jest ogrzanie powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdują. Często wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki wodne. Mogą być wyposażone w wentylator przyspieszający rozprowadzenie ciepłego powietrza. Najczęściej stosowane jako dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, rzadziej jako ogrzewanie całoroczne domu.
Pompy ciepła:
Ich „sercem” jest sprężarka, która daje możliwość wykorzystania na potrzeby ogrzewania energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu lub w gruncie.
Piece elektryczne:
Maty grzewcze z drutów oporowych:
Są to systemy ogrzewania podłogowego, idealne do zastosowania pod terakotę.
Są najczęściej produkowane jako cienkie, estetyczne panele na podczerwień, które można montować na sufitach lub ścianach.
Przykłady rozwiązań z całego świata jednoznacznie wskazują, że przyszłość domowego grzania należy do prądu, a co za tym idzie do ogrzewania podczerwienią. Ich prostota, długa żywotność, bezobsługowość, bezpieczeństwo i przede wszystkim możliwość połączenia z fotowoltaiką sprawia, że ogrzewanie elektryczne = tanie ogrzewanie!
Korzystając z ogrzewania na podczerwień przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. W procesie tworzenia ciepła ekologicznego nie powstają odpady - dbasz o jakość powietrza którym oddychasz Ty i Twoi bliscy.
Copyright 2020© Superogrzewanie24 Wszelkie prawa zastrzeżone