• facebook
logo

INNOWACYJNE SYSTEMY OGRZEWANIA

Strona główna
  • Folia grzewcza
  • Panele na podczerwień
    • Panele Thermo Glass
    • Panele Pion Classic
    • Panele Radiant
    • Promienniki OG
    • Panele Radius
  • Realizacje
  • Dokumenty
  • Kontakt

O tym, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie wiemy od dawna. Wciąż jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak smog wpływa na nasze zdrowie. Oprócz występowania większej liczby chorób układu oddechowego i krążenia, zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na dzieci w okresie prenatalnym, a także późniejszym. 

 

Narażeni na smog są wszyscy. Przede wszystkim dotyka osób z chorobami układu oddechowego, osób z astmą, alergików, a także kobiet w ciąży, dzieci oraz osób starszych. Jak wynika z badań, w skali ogólnopolskiej na astmę oskrzelową choruje 6 proc. dzieci. W Krakowie prawie trzy razy tyle, bo aż 16 proc.

 

Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłami zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płuc, astmy i innych schorzeń. Smog drastycznie wpływa na większość niesprawności osób starszych.

ogrzewanie na podczerwień receptą na smog

Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej.

Dlatego od 2019 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. Taką decyzję podjęli  radni sejmiku województwa małopolskiego.

Ustawa antysmogowa - Dotacje

 

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od lipca 2017 roku.  Ustawa antysmogowa niesie za sobą konieczność wymiany pieców węglowych na nowe, ekologiczne ogrzewanie. W związku z powstaniem nowych przepisów powstał również program dotacji dla osób chcących wymienić piec węglowy na alternatywny system ogrzewania np. ogrzewanie na podczerwień zasilane energią elektryczną. Z dotacji mogą skorzystać zarówno mieszkańcy, jak również przedsiębiorstwa.

 

Szczegółowe warunki przyznania dotacji są indywidualne dla każdej gminy, a zasady dofinansowania  są stosunkowo proste.

 

W 2016 roku dotacja stanowiła 100% kosztów wymiany systemu ogrzewania. Natomiast w 2017 roku dotacja wyniesie już tylko do 80%, a w 2018 roku otrzymasz jedynie 60% zwrotu poniesionych kosztów.

 

Wnioski o dotację w Krakowie można składać :

  • Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kształtowania Środowiska os. Zgody 2 
  • Urząd Miasta Krakowa Aleja Powstania Warszawskiego 10
  • Punkt obsługi mieszkańców Galerii Bronowice (ul. Stawowa 61)
  • Punkt obsługi mieszkańców Galerii Bonarka City Center (ul. Kamieńskiego 11).

WNIOSEK O DOTACJĘ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ

pdf wniosek o dotacjęWniosek 2017 pdf pdf instrukcja wypełnienia wnioskuInstrukcja wypełnienia wniosku pdf

Uchwała przyjęta przez radnych sejmiku województwa małopolskiego zakłada również  wprowadzenie całkowitego zakazu spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego.

 

Do końca 2022 roku mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy tzw. kopciuchami, będą musieli je wymienić na ekologiczne ogrzewanie. Z kolei do 2026 roku Małopolanie będą musieli wymienić kotły trzeciej, czwartej i piątej generacji.

 

W związku z tym poszczególne gminy również oferują  różne formy dofinansowania wymiany starych pieców bądź montażu nowych ekologicznych systemów ogrzewania.

 

Jednym z nich jest Program dofinansowania zadań ze środków WFOŚiGW w Krakowie realizowanych przez Gminę w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego”.

 

 

Ogrzewanie podczerwienią to nowoczesny i ekologiczny system ogrzewania

Jeżeli zdecydują się Państwo na elektryczne ogrzewanie proponujemy wybrać ogrzewanie 

podczerwienią. Dlaczego?

ogrzewanie podczerwienią działanie

Elektryczne systemy grzewcze – plusy i minusy

 

Technika daje nam co raz większe możliwości zastosowania w domu elektrycznych systemów grzewczych. Takie urządzenia potrafią być niezawodne, bezobsługowe, tanie w eksploatacji i w montażu. I najważniejsze: dzięki bilansowaniu energii wytworzonej z fotowoltaiki, możemy budować domy samowystarczalne energetycznie. Jak zatem wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie? Pompa ciepła, piec akumulacyjny, czy zwykły grzejnik elektryczny? A może ogrzewanie podczerwienią? Jeśli tak, to czy zastosować promiennik podczerwieni, czy folie grzewcze? Postaramy się pokrótce przybliżyć plusy i minusy różnych rozwiązań.

 

Piece akumulacyjne:

Ich idea polega na tym aby „ładować” grzejniki tańszą energią w nocy i oddawać ciepło w dzień, kiedy prąd jest droższy. Koszty eksploatacyjne i inwestycyjne są dość wysokie jak na takie rozwiązanie.

 

  • Plusy: nieco tańsza energia do ogrzewania.
  • Minusy: przede wszystkim w godzinach 16-22 jest droższy prąd, a są to godziny w których większość ludzi wraca z pracy i włącza AGD, RTV i oświetlenie. W efekcie płacą trochę mniej za ogrzewanie i dużo więcej za pozostałe zużycie prądu. Ponadto takie grzejniki są duże, ciężkie, zajmują sporo miejsca i wykorzystują do ogrzewania konwekcję, która generuje duże straty energii.

 

Konwektory elektryczne ( pot.: „farelki”, „olejaki”):

Są to miejscowe urządzenia grzewcze, których zadaniem jest ogrzanie powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdują. Często wyglądem przypominają tradycyjne grzejniki wodne. Mogą być wyposażone w wentylator przyspieszający rozprowadzenie ciepłego powietrza. Najczęściej stosowane jako dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, rzadziej jako ogrzewanie całoroczne domu.

 

  • Plusy: grzejniki elektryczne są tanie w montażu, bardzo szybko się nagrzewają i często są przenośne.
  • Minusy: duże zużycie energii, wynikające z konwekcji i duża awaryjność.

 

Pompy ciepła:

Ich „sercem” jest sprężarka, która daje możliwość wykorzystania na potrzeby ogrzewania energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu lub w gruncie.

 

  •  Plusy: na pewno niskie koszty eksploatacyjne oraz możliwość chłodzenia.
  • Minusy: koszty inwestycyjne – taniej jest zastosować jakikolwiek inny elektryczny system grzewczy i połączyć go z fotowoltaiką. Problemem jest także krótka żywotność pomp ciepła.

 

Piece elektryczne:

  • Plusy: w starych budynkach można nim bezproblemowo i bezinwazyjnie zastąpić istniejący piec na paliwo stałe. W nowych budynkach ma sens tylko wtedy gdy zastosujemy ogrzewanie podłogowe. W innym przypadku taniej wyjdzie zrobić zwykłe konwektory elektryczne.
  • Minusy: trzeba wykonać instalację wodną, która podnosi koszty inwestycyjne.

 

Maty grzewcze z drutów oporowych:

Są to systemy ogrzewania podłogowego, idealne do zastosowania pod terakotę.

 

  • Plusy: niskie koszty inwestycyjne oraz wykorzystanie efektu podczerwieni gwarantują niski koszt eksploatacyjny.
  • Minusy: w przypadku przepalenia się obwodu grzewczego konieczne jest skucie całej posadzki.

 

Promienniki i panele podczerwieni:

Są najczęściej produkowane jako cienkie, estetyczne panele na podczerwień, które można montować na sufitach lub ścianach.

 

  • Plusy: niski koszt montażu, szeroka gama wzorów (białe, kolorowe, z obrazami lub jako lustra) i ogrzewanie podczerwienią.
  • Minusy: Przy nieprawidłowym rozmieszczeniu w pomieszczeniach może powodować nierównomierne odczucie ciepła.

 

Folia grzewcza na podczerwień:

  • Plusy: dają niemal nieograniczone możliwości montażu: na podłogi pod terakotę, panele, wykładziny, wylewki betonowe lub na ściany i sufity pod zabudowy g-k, tynki mineralne, boazerie itd. Zwykle sposób montażu pozostawia je niewidocznymi dla oka. Wykorzystanie unikalnej technologii nanowłókien węglowych zalaminowanych w tworzywach sztucznych daje gwarancję bezawaryjnej pracy przez dziesiątki lat. Ogrzewanie na podczerwień gwarantuje niskie zużycie energii. Koszty inwestycyjne podobne jak przy matach grzewczych, mniejsze niż przy promiennikach.
  • Minusy: w starym budownictwie, montaż może wymagać dodatkowych nakładów związanych z wymianą poszycia podłogi lub ścian.
Podsumowanie - Ogrzewanie na podczerwień to przyszłość !

Przykłady rozwiązań z całego świata jednoznacznie wskazują, że przyszłość domowego grzania należy do prądu, a co za tym idzie do ogrzewania podczerwienią. Ich prostota, długa żywotność, bezobsługowość, bezpieczeństwo i przede wszystkim możliwość połączenia z fotowoltaiką sprawia, że ogrzewanie elektryczne = tanie ogrzewanie!

 

Korzystając z ogrzewania na podczerwień przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. W procesie tworzenia ciepła ekologicznego nie powstają odpady - dbasz o jakość powietrza którym oddychasz Ty i Twoi bliscy.

Copyright 2020© Superogrzewanie24 Wszelkie prawa zastrzeżone